28.říjen1918

28. října 2009 v 20:27 | dianka
28. říjen 1918

je nám , obyvatelům České republiky , velmi drahým datem. V jeho výročí oslavujeme Den vzniku samostatného Československého státu, u jehož kolébky stál jeho zakladatel a první prezident Tomáš Garique Masaryk. Připomínáme si jej přesně měsíc po jiném svátku, jímž je Den české státnosti, slavený na svátek historického knížete Přemyslovce svatého Václava. Oba tito mužové, třebaže je od sebe dělí tisíc let, nám zanechali nesmírné duchovní dědictví a záleží jen na nás, zda je v naší době dokážeme využít ke svému dalšímu růstu a předat neporušené příštím generacím.

Již dvakrát jsme byli od roku 1918 násilím zbavování svobody a samostatnosti. Pokoušeli se o to nacisté během okupace a okleštění Československa za druhé světové války. Jejich pokračovateli se stali i komunisté krátce po válce. Zotročili tehdy celý národ a mnohým polámali i páteře. Zdálo se, že jejich nadvláda nikdy neskončí. I dnes se stále pokoušejí zneužít obnovované demokratické zřízení a získat zpět své výhradní postavení. Bohužel jim v to pomáhají i mnozí zneuživatelé svobody, kteří nás chtějí přeměnit v ryze konzumní společnost s pokleslou kulturou a morálkou. Stále tedy platí, že nemůžeme složit ruce do klína, ale musíme se rozhodně postavit proti všem negativním jevům a krátkodobým sobeckým cílům některých nemoudrých politiků, extrémistů a protagonistů anarchie.

Nezapomínejme ani na prosbu svatováclavského chorálu , ? nedej zahynouti nám ni budoucím&?, a na hlubokou myšlenku T. G. Masaryka, že státy vznikají a zanikají těmi ideály, na nichž byly postaveny.

Naší republice přejeme tedy j narozeninám, aby si zachovala svou samostatnost a mohla i nadále ve svobodě rozvíjet nejlepší hodnoty míru a spravedlnosti.

Dobře víme, že jí v tom musíme pomáhat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 emily-lily-olca emily-lily-olca | Web | 7. listopadu 2009 v 14:36 | Reagovat

ahojky moje milovaný sb

jak je??
jak jde škola??

dnes v 16:00 začíná 1.kolo soncu jestly jsi přihlášná tak pro sebe hlasni!!a jestly né tak plsky hlasni pro obrázek který jse ti nej líbí!!!a máš čas se ještě přihlásit na rublice přihláška do nevého sonc!!!!a jestly jsi přihlášená a neposlalas fotku tak pošly do: 15:30 na email: emily-lily-olca@seznam.cz!!!

děkuji mocky ahoj!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama